See pullero on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pullea",
"3": "ero",
"t1": "round, bulging"
},
"expansion": "pullea (“round, bulging”) + -ero",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Structurally, pullea (“round, bulging”) + -ero. Compare pallero.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pullero",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullero",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleron",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleron",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pullero",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pullero",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pullero",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish palvelu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ero",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"chubby or plump person"
],
"id": "en-pullero-fi-noun-gFrl~sbv",
"links": [
[
"chubby",
"chubby"
],
[
"plump",
"plump"
],
[
"person",
"person"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpulːero/"
},
{
"ipa": "[ˈpulːe̞ro̞]"
},
{
"rhymes": "-ulːero"
}
],
"word": "pullero"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pullea",
"3": "ero",
"t1": "round, bulging"
},
"expansion": "pullea (“round, bulging”) + -ero",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Structurally, pullea (“round, bulging”) + -ero. Compare pallero.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pullero",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullero",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleron",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleron",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleromme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleronaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleronansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullerokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullerottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullerottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pullero",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pullero",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pullero",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish palvelu-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -ero",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ulːero",
"Rhymes:Finnish/ulːero/3 syllables"
],
"glosses": [
"chubby or plump person"
],
"links": [
[
"chubby",
"chubby"
],
[
"plump",
"plump"
],
[
"person",
"person"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpulːero/"
},
{
"ipa": "[ˈpulːe̞ro̞]"
},
{
"rhymes": "-ulːero"
}
],
"word": "pullero"
}
Download raw JSONL data for pullero meaning in All languages combined (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.